اولین همایش نقش روانشناسی و مشاوره در ارتقاء سلامت روانی و رفتارهای اجتماعی استان البرز با حضور بزرگان این رشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد البرز برگزار گردید.برنامه با مجری گری آرزو دهکردی و پخش کلیپ تقدیر از بزرگان روانشناسی آغاز گردید. سپس حجت الاسلام و المسلمین فرید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به صحبت درباره اهمیت روانشناسی و ارتباط آن با تفاسیر و روایات پرداختند. ایشان با تکیه بر اینکه این علم جدا از تفاسیر و روایات نیست به مدیریت خشم در اسلام و روانشناسی، تاثیر ظاهر بر باطن،خودپسندی،رابطه دل و لباس و موارد مشابه پرداختند. ایشان در نهایت از تمام حضار و نهاد هایی که در برگزاری این برنامه نقش داشتند صمیمانه تشکر و قدردانی کردند و توصیه هایی در خصوص بومی سازی و نگاه متدینانه به علم روانشناسی ارائه نمود و ابراز امیدواری کرد در آینده با تاکید بیشتر بر این دو نکته شاهد توسعه و ترویج بیشتر و بهتر روانشناسی و مشاوره در کشور بوده و هرچه بیشتر به سوی جامعه ای سلامت از نظر روحی و روانی پیش برویم.

ریاست محترم نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی کرج

در ادامه معاون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به سخنرانی پرداختند.دکترحاتمی به عظمت و شکوه نکوداشت روز روانشناسی و مشاوره در نهم اردیبهشت اشاره کرده و از روانشناسان و مشاوران برای حضور باشکوهشان در این روز تشکر کردند. ایشان تخصیص مناسبت روز روانشناس و مشاور را یک نیاز عمومی دانستند و معتقدند که 〈〈روانشناسی به یک نیاز عمومی برای مردم جامعه امروز  تبدیل شده است. روانشناسان با تاسیس نظام روانشناسی جایگاه خود را ثبت کرده و با اعلام نهم اردیبهشت به عنوان روز روانشناس و مشاور خود را معرفی کرده اند.〉〉.وی در پایان سخنانش با تقدیر از زحمات و تلاش های بی شائبه پیشکوستان عرصه روانشناسی و مشاوره کشور گفت: نسل جدید روانشناسان و مشاوران کشور در راهند و می بایست با رعایت شان و جایگاه کسانی که این مسیر را برایشان هموار کرده اند، با حفظ اعتماد به نفس در راه تحقق سلامت روانی جامعه و توجه به پیشگیری به جای درمان از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

دکتر محمد حاتمی (معاون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره)

در ادامه کلیپی از دکتر محمد ابراهیم مداحی، رییس کمیسیون چشم انداز و نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، پخش گردید. طی سخنرانی که ایشان داشتند، بحران جهان بشری در دنیای امروز را سه مورد  مطرح کردند: 〈〈بحران رهبری، بحران فرهنگی، بحران اقتصادی. در حال حاضر دهه افسردگی و اضطراب است و سلامت را نباید تنها به جنبه فیزیکی مربوط دانست.در پایان ایشان به مشکل لایحه سلامت روان اشاره کردند.〉〉.وی در پایان سخنانش از شکل گیری سازمان نظام روانشناسی کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: امروز انتظاری که از این سازمان می رود، فراتر از یک اتحادیه صنفی است و این سازمان بایستی با تفکیک نیروهای مهارتی در هر رشته، سبب ساز ارتقاء سلامت روانی جامعه شود. وی تصریح کرد: ارتقاء سلامت روانی جامعه با حفظ حقوق مشاور و مشاوره گیرنده به طور همزمان امکان پذیر است.

دکتر محمد ابراهیم مداحی (رییس کمیسیون چشم انداز و نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد)

برنامه با اجرای دو سرود از گروه سرود دستان گویا (دعوت شده از طرف سازمان بهزیستی استان البرز) ادامه پیدا کرد  و بعد از آن نماهنگ مربوط به خدمات و فعالیتهای سازمان بهزیستی  پخش گردید.

گروه سرود دستان گویا

سپس آقای داریوش بیاتی نژاد،معاونت مشاوره بهزیستی استان البرز، به سخنرانی پرداخته و عقیده داشتند که رشته روانشناسی باید به لحاظ فرهنگی نهادینه شود. وی خاطر نشان کرد در حال حاضر ایراداتی در سیاستگزاری ها در حوزه آموزش وجود دارد. ایشان بر گسترش مراکز مشاوره و روانشناسی و  لزوم تخصیص بودجه مرتبط با موضوع مشاوره، در برنامه و ساختار دولت در سال ۹۵ تاکید کردند. ایشان با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد بدنه بهزیستی روانشناسان هستند گفتند: “اگر کمک کنیم جایگاه ارزشمند روانشناسی در کشور را تثبیت کنیم بسیاری از مشکلات خانواده ها و نهادها برطرف می گردد.رئیس سازمان بهزیستی استان البرز با تقسیم خانواده ها به چهار گروه سخت گیر و مستبد؛ سهل گیر و آسان گیر؛ پریشان و آشفته و خانواده های سالم گفت: بخشی از جامعه ما را خانواده های سخت گیر، سهل گیر و آشفته تشکیل می دهند که آثار وجودی آنها مانند طلاق در افراد جامعه بسیار مخرب است. در پایان ایشان افزودند تا زمانی که نظام روانشناسی به اندازه پزشکی جایگاهش را پیدا نکند همچنان مشکل وجود دارد.

جناب آقای داریوش بیات نژاد (مدیر کل بهزیستی استان البرز)

در ادامه نماهنگ سازمان نظام روانشناسی با موضوعیت معرفی اهداف و فعالیت های این سازمان پخش گردید.

سپس دکتر الهیاری به سخنرانی پرداخته و به تلاش های صورت گرفته در مجلس برای ثبت نظام روانشناسی اشاره کردند. ایشان افزودند پیش از ثبت نظام روانشناسی و مشاوره، ۸۵ درصد از کسانی که کار مشاوره انجام می دادند خارج از رشته روانشناسی بودند. ایشان با اشاره به سخن مقام معظم رهبری : ((شما روانشناسان امانتداران اسرار مردم هستید)) به اهمیت این رشته و نقش روانشناسان در جامعه تاکید کردند.ایشان قسمت عمده سلامت جامعه را سلامت اجتماعی معرفی کردند و اعلام کردند در دهه چهارم اسلامی اختلالات،پرخاشگری و… بالا رفته است و مردم به خدمات مشاوره در دهه چهارم احتیاج دارند،ولی اگر ما روانشناسان اقدامی نکنیم مردم به سوی رمال ها می روند.ایشان افزودند خط مقدم داخل خانواده ها هست و خانواده از درون در حال فروپاشی است. به دنبال راهکارهایی هستیم که ما روانشناسان در بحث پیشگیری خیلی فعال باشیم. ایشان با اشاره به بحث اعتیاد در جامعه گفتند مواد مخدر زنانه، نوجوانانه و صنعتی شده است و حلقه گمشده این موارد رشته روانشناسی است.الهیاری افزود: روانشناسی علم ویترینی نیست بلکه علم قدرت است، زیرا کشوری موفق است که نیروی انسانی سالم و متخصص داشته باشد. وی با اشاره به اینکه نیروی سالم کلید توسعه هر کشوری است تاکید کرد: سلامت انسان در گرو سلامت روح و روان است و مشاوره به انسان پختگی اجتماعی می دهد و می توانیم جلوی خیلی از حوادث را بگیریم.

دکتر عباسعلی الهیاری (رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و استاد دانشگاه تربیت مدرس)

سپس گروه سرود دستان گویا سرود محلی خود را اجرا کردند.

گروه سرود دستان گویا (سرود محلی)

گفتنی است در همایش روانشناسی و مشاوره که در سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و دانشکده روانشناسی این دانشگاه برگزار شد سه پنل تخصصی با حضور دکتر شاه نظری روانشناس، دکتر نرگس طالقانی عضو کمیسیون خانواده و توانبخشی و دکتر ساکی مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز برگزار شد.خانم دکتر طالقانی مسئول کمیسیون خانواده و توانبخشی به سخنرانی پرداختند و با اشاره به اهمیت مبحث ازدواج گفتند: 〈〈چند عامل اصلی که موانع ازدواج جوانان هستند عبارتند از :عوامل اقتصادی ،فرهنگی، اجتماعی و آشنا نبودن با مسائل ازدواج.〉〉 ایشان تنها بلوغ جسمی را برای ازدواج کافی ندانسته بلکه بلوغ روانی هم نیاز است و ازدواج قرارداد یا یک پیوند قانونی بین دو نفر است که از نظر زیستی آمادگی و نیاز به ازدواج داشته باشند.در آخر ایشان گفتند باید بکوشیم تا جوانان را به سمت سلامت روان در کنار سلامت جسم سوق دهیم.در ادامه دکتر ساکی به سخنرانی پرداختند ایشان با اشاره به اینکه ما به عنوان خادم آموزش و پروش می توانیم نهادی تاثیرگذار باشیم.  ایشان با اشاره به بحث نقش روانشناسان در مدارس گفتند: 〈〈در آموزش و پرورش، به ازای هر ۱۵ دانش اموز ۱ ساعت به مشاوره اختصاص داده می شود. ایشان گفتند ما به  ۶۶۰۰۰ روانشناس و مشاور متخصص احتیاج داریم تا برای هر دانش آموز ۱ ساعت خدمات مشاوره اختصاص داده شود.〉〉

خانم دکتر طالقانی (مسئول کمیسیون خانواده) و خسرو ساکی (ریاست آموزش و پرورش استان البرز)

و در انتها نیز از برگزیدگان و فعالان رشته روانشناسی و مشاوره با اهدای لوح های یادبود تقدیر شد.

تقدیر از فعالان حوزه روانشناسی و مشاور

مرکز ملی راهبری و توسعه سلامت روان