آیا پول خوشبختی می‌آورد!!!

تاریخ : سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

غالباً اکثر مراجعین و درمانجویان زمانی که به دفتر رواندرمانی مراجعه می‌کنند، دغدغه مالی را مطرح می‌کنند. کسی که وضعیت مالی چندان خوبی ندارد، می‌گوید که ای کاش پولدار بودم. «اصلاً میدونی کل مشکلات من از بی پولیه و به …

غالباً اکثر مراجعین و درمانجویان زمانی که به دفتر رواندرمانی مراجعه می‌کنند، دغدغه مالی را مطرح می‌کنند. کسی که وضعیت مالی چندان خوبی ندارد، می‌گوید که ای کاش پولدار بودم. «اصلاً میدونی کل مشکلات من از بی پولیه و به خاطر اینه که همیشه احساس بدبختی می‌کنم!». برخی هم هستند که  وضعیت مالی  خوب و حتی سطح بالایی دارند اما اکثر مواقع باز غمگین هستند و دقیقاً چنین جمله‌ای را اکثر اوقات تکرار می‌کنند « حاضرم میلیونها خرج کنم ولی آرامش اون فامیلمون رو داشته باشم که کارمند ساده ست و راحته! اما من چی همیشه غمگینم ولی همه چی دارم! پول، ماشین، خانه شیک، ویلا، گوشی گران، لباس برند و …» حالا سوال اینجاست آیا پول خوشبختی می‌آورد یا بدبختی؟ پاسخ ما به این سوال این است که پول به تنهایی به هیچ عنوان نمی‌تواند عامل خوشبختی باشد. ولی می‌تواند در کنار عوامل دیگر که در ادامه می‌گوییم باعث احساس خوشبختی شود.

همانطور که گفتیم پول به تنهایی نمی‌تواند عامل تعیین کننده خوشبختی و سلامت روان باشد. عواملی مثل؛ حسادت کم، پذیرش موقعیت کنونی، عدم حس رقابت،  نداشتن استعداد ژنتیکی بیماری و عدم حساسیت روانی می‌توانند به میزان قابل توجهی احساس خوشبختی انسانها را افزایش دهند. فردی که با کوچکترین ناکامی در زندگی، از هم می‌پاشد و به شدت آشفته می‌شود، مطمئناً با پول زیاد هم به میزان قابل توجهی همین احساسات آشفتگی را تجربه خواهد کرد. پس پاسخ ما به افراد با وضعیت مالی نچندان خوب این است که پول تنها عامل خوشبختی نیست، ولی می‌تواند در کنار عوامل دیگر به سلامت روان آنها کمک کند، اما چگونه؟ یک مثال، فردی را تصور کنید که دارای اختلال فوبیای اجتماعی یا اضطراب شدید هست. جوانی ۲۵ ساله است و می‌خواهد وارد بازار کار شود و  تنها عامل خوشبختی را هم پول می‌داند، او شبانه روز درس خوانده تا بتواند به درآمد کافی برسد ولی زمانی که می‌خواهد وارد بازار کار شود، اوضاع دشوار می‌شود. زودرنجی او از دیگران، اضطراب شدید از جمع، دوری از ارتباط‌های مختلف باعث می‌شود عملکرد شغلی وی به شدت پایین باشد. تا جایی که از کار خود اخراج می‌شود یا خودش استعفا می‌دهد. و وضعیت بدتر نیز می‌شود، افکار او در مورد پول قوت بیشتری پیدا می‌کند، « پول عامل خوشبختی است من چون پول ندارم خوشبخت نیستم و دائماً مشکلاتم بیشتر می‌شود». اما کاملاً واضح است که مسئله فقط پول نیست و حساسیت روانی و مشکلات روانشناختی، این فرد به میزان بالایی فلج کننده هست و مانعی برای درآمدزایی.

ما منکر این نیستیم که پول و داشتن درآمد کافی می‌تواند باعث ارتقای سلامت روان شود، بلکه برعکس آنرا یکی از ملزومات سلامت روان می‌دانیم اما خلاصه حرف ما این است که پولدار بودن به تنهایی نمی‌تواند باعث احساس خوشبختی شود. در بسیاری از اوقات مشکلات روانشناختی ما باعث می‌شود درآمد ناکافی داشته باشیم و احساس خوشبختی کمی داشته باشیم. یا اینکه با درآمدی که داریم نمی‌توانیم احساس خوشبتخی کنیم.

نویسنده: حسین داداش‌زاده

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

ارسال نظر