بهبود عملکرد قلب با زندگی هدفمند

تاریخ : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۵۹

اگر مایلید قلبی سالم داشته باشید که مثل ساعت برایتان کارکند بهتر است در هدفمندشدن زندگیتان بیشتر تلاش کنید و با تعیین هدف و امید دست یابی به آن در بهبود عملکرد قلب خود تاثیرگذار باشید طبق یک تحقیق جدید، داشتن حس …

اگر مایلید قلبی سالم داشته باشید که مثل ساعت برایتان کارکند بهتر است در هدفمندشدن زندگیتان بیشتر تلاش کنید و با تعیین هدف و امید دست یابی به آن در بهبود عملکرد قلب خود تاثیرگذار باشید

طبق یک تحقیق جدید، داشتن حس هدفمندی در زندگی از سلامت قلب شما محافظت کرده و به طول عمر شما می افزاید.
دانشمندان دریافتند افرادی که احساس می کنند زندگی شان معنا و مفهوم دارد یا برای دیگران سودمند هستند، کمتر در معرض بیماری های قلبی و مرگ در طول این مطالعه قرار داشتند.
هنوز دقیقاً مشخص نیست که چقدر داشتن حس هدفمندی می تواند محافظ قلب باشد، اما محققان عنوان می کنند که شیوه های کمک به افراد در یافتن معنا و مقصود در زندگی شان می تواند به بهبود سلامت آنها کمک کند.
در بررسی رابطه موجود بین هدفمندی در زندگی و خطر بروز بیماری قلبی، محققان ۱۰ مطالعه قلبی شامل ۱۳۶ هزار نفر از ایالات متحده و ژاپن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. میانگین سنی این افراد ۶۷ سال بود.
بعد از گذشت ۷ سال از پیگیری ها، بیش از ۱۴,۵۰۰ نفر ار داوطلبان به هر دلیلی فوت کردند و ۴۰۰۰ دچار حمله قلبی، سکته یا سایر اتفاقات مرتبط با قلب شدند. اما محققان دریافتند افرادی که از حس بیشتر هدفمندی در زندگی برخوردار بودند، در حدود ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر مرگ در طول مطالعه قرار داشتند.

آلن روزانسکی، یکی از اعضای تیم مطالعه از بیمارستان سنت لوک روزولت واقع در نیویورک سیتی، در این باره می گوید: «همواره داشتن حس قوی هدفمندی در زندگی به عنوان جنبه مهمی از زندگی تلقی می شود، چراکه حس انرژی، انگیزه و سرزندگی را در افراد ایجاد می کند.»

بدانیم :  بهبود عملکرد قلب با زندگی هدفمند

برای توانبخشی قلبتان از برخی راه و روش های موثر درمانی می توانید کمک بگیرید و عارضه های مختلف قلبی تان را برطرف کنید افرادی که دچار سکته مغزی می شوند و یا به اختلالات فشار خون مبتلا هستند باید نسبت به توانبخشی قلبشان  و بهبود عملکرد آن بکوشند

اغلب بیماران قلبی که تحت جراحی بای پس، تعویض دریچه قلب یا گذاشتن باتری قلبی قرار گرفته‌اند، پس‌ از ترخیص‌ از بیمارستان احساس‌ تنهایی‌ و اضطراب‌ می‌کنند. به همین دلیل لازم‌ است‌ برای بازتوانی فیزیکی و روانی و اطمینان از این که دوباره می‌توانند به روند معمول زندگی و فعالیت بازگردند، کمک تخصصی دریافت کنند. بخشی از این گونه کمک‌ها از طریق ارائه‌ جزوه‌های ‌راهنما، نوار و مشاوره‌ تلفنی‌ یا حضوری‌ ممکن است.

آنچه بیش از این روش‌ها در این دسته از بیماران برای بازگشت به روال معمول زندگی موثر است، توانبخشی قلبی است؛ توانبخشی قلبی به معنای بهره‌گیری از روش‌های تمرین درمانی برای احیای انرژی و توان قلبی از دست رفته بیمار پس از جراحی است.

فیزیوتراپی نامی آشنا، اما رشته‌ای تقریبا ناشناخته در کشور ما تلقی می‌شود، حتی اگر دوم مرداد به عنوان روز ملی این رشته درمانی نامگذاری شده باشد. بسیاری از ما فیزیوتراپی را یک روش درمانی برای آسیب‌های استخوانی و اسکلتی می‌شناسیم و نسبت به ضرورت آن در تکمیل فرآیند درمان بی‌توجه هستیم. در صورتی که این رشته تاریخی که قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی بر می‌گردد، امروزه برای درمان انواع بیماری‌ها کاربرد دارد.

فیزیوتراپی (physiotherapy) شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی ـ ماهیچه‌ای ـ اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، آب‌درمانی، درمان دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روش‌ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت است.این رشته پزشکی به گفته انجمن فیزیوتراپی آمریکا جزو ۱۰ شغل برتر دنیا از لحاظ درآمد، جایگاه اجتماعی و محتوای علمی معرفی شده است.

منبع: familypsy.ir

ارسال نظر