آیا روان‌درمانی عجیب است؟

تاریخ : دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱

خیلی از افراد هستند که از تجربه کردن روان‌درمانی ترس و واهمه دارند، این باور وجود دارد که آدم باید روانی باشد یا مشکلات بسیار خاص روانی داشته باشد که به رواندرمانی مراجعه بکند.  این درست نیست که رواندرمانی فقط …

خیلی از افراد هستند که از تجربه کردن روان‌درمانی ترس و واهمه دارند، این باور وجود دارد که آدم باید روانی باشد یا مشکلات بسیار خاص روانی داشته باشد که به رواندرمانی مراجعه بکند.  این درست نیست که رواندرمانی فقط برای یک عده معدود و خاص است. بلکه برای همه است. چون واقعاً این درست و عادی است که آدمی برخی اوقات دچار سردرگمی، مشکلات احساسی، عاطفی و رفتاری بشود یا در مورد مسائل کاری دچار چالش و مشکل بشود.  پس واقعیت این است که  تنها شرط مراجعه به رواندرمانگر  انسان بودن است. همچنین یک  نگرانی در مورد عجیب بودن این تجربه وجود دارد. شاید این برای شما عجیب است که بنشینید و در مورد خصوصی‌ترین و دردناک‌ترین مسائل روانشناختی که خیلی از اوقات حتی از بازگو کردن آنها به خودتون اجتناب می‌کنید، برای یک متخصص صحبت کنید!.

تفاوت رواندرمانی با حرف زدن عادی با یک دوست صمیمی چیست؟

در برخی واقع این سوال پیش می‌آید که چرا با یک غریبه متخصص باید در این مورد صحبت کنم؟  خب چرا به جای این کار با یک دوست خوب و صمیمی حرف نزنیم؟؟؟ اولاً اینکه دوستان ما برای درست گوش دادن حرف‌های ما آموزش ندیده‌اند، یا شاید تجربه کرده‌اید که آنها وسط حرف‌های شما می‌پرند یا قضاوت می‌کنند و در نهایت کمکی که میتوانند بکنند این است که بگویند بیخیال شو….. دوماً  اینکه حرف زدن با کسی که شناخت یا انتظار قبلی از ما ندارد  می‌تواند راحت‌تر باشد. علاوه بر این رواندرمانگرها هرگز اهل قضاوت و خرده گرفتن نیستند. تصور آنها از یک انسان عادی و نرمال بسیار فراتر از چیزی است  که جامعه و دیگران دارند. رواندرمانگرها خیلی خوب میدانند که ما چقدر شگفت‌آور هستیم. مخصوصاً در مورد مسائل جنسی و اضطراب‌هایمان. آموزش‌های ویژه آنها امکان دسترسی به اعماق ذهن خودشان و دیگران را می‌دهد.  اونها میدانند که همه ما میتوانیم تا چه حد عجیب و شگفت آور باشیم. این موضوع باعث ترس و  آشفتگی آنها نمی‌شود بلکه آنها را تشویق و ترغیب میکند. اصلاً آنها از همان اول به خاطر همین رواندرمانگر شدند. آنها در نهایت به سلامت روانی علاقمند هستند و  به آن کمک می‌کنند.

آیا هزینه رواندرمانی زیاد است؟ اصلاً ارزشش را دارد؟

مسئله دیگر هزینه روان‌درمانی است که خیلی زیاد به نظر میرسد، ممکن است  هزینه یک جلسه رواندرمانی به اندازه هزینه شام خوردن با دوستان در یک رستوران باشد. بسته به  اینکه چه ارزشی برای ما داشته باشد، می‌تواند هم گران درنظر گرفته شود و هم چیزی که ارزش خرج کردن را دارد.  اصل مسئله همین است، روان‌درمانی ارزشمند است چون خیلی از مشکلات ما به این خاطر بوجود می‌آیند که ما بینش کافی در باره کارکرد ذهن خود را نداریم و نمی‌دانیم  چه می‌خواهیم؟ از چه می‌ترسیم؟ چرا اینگونه عمل می‌کنیم؟ و تحت تاثیر احساسات خاصی هستیم. یکی از اهداف رواندرمانی خودآگاهی‌ است.  هدف از صحبت کردن با کسی که با دقت به حرف شما گوش میده، پس از گذشت هفته‌های متوالی شما به بینش عمیق‌تر نسبت به ذهن خود دست پیدا می‌کنید. به تدریج الگوهای ناکارآمد کنارگذاشته شده و الگوهای جدید و کارآمدتری را شکل می‌دهید. یا راههای برای ارتباط بهتر با دیگران یا راهی برای زندگی سازگارانه‌تر. یا حتی کنار آمدن با حسادت‌های ویرانگر و هر مشکلی که می‌تواند یک عمر ما را درگیر خودش کند. رواندرمانی تمامی این موضوعات را شامل می‎شود.  اینکه چطور زندگی کنیم یک چیز غریزی نیست ما با علم زندگی بهتر به دنیا نمی‌آییم.  اینها مهارت‌ها و آگاهی‌هایی هستن که باید به مرور یاد بگیریم. یکی از محیط‌های امن برای این کار دفتر روان‌درمانی است که با سایر فعالیت‌ها کمی متفاوت است. اما محیطی امن و راحت است که به شما کمک می‌کند بیشتر خودتان را شناخته و در بسیاری از حوزه‌های زندگی خود مانند ارتباط‌ها، تصمیم‌ها، کار و … عملکرد بهتری داشته باشید.

هدف روان‌درمانی چیست؟

پس مراجعه به روان‌درمانی نشانه بیمار روانی بودن نیست، بلکه اولین نشانه سلامت روان است که شما خود را به عنوان یک انسان قبول کرده‌اید.  هدف روان‌درمانی در نهایت کمک به ما  برای پیشروی به سوی سلامت روان هست.

نویسنده: حسین داداش‌زاده

کارشناس‌ارشد روانشناسی بالینی

ارسال نظر