استرس خوب، بد، زشت

تاریخ : شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

استرس می‌تواند خوب، بد و زشت باشد. وقتی از افراد خواسته می‌شود که استرس را تعریف کنند، بیشتر به قسمت بد آن اشاره کرده و از آن به عنوان یک تجربه ناخوشایند یاد می‌کنند. مثل تحت فشار بودن، احساس درماندگی …

استرس می‌تواند خوب، بد و زشت باشد. وقتی از افراد خواسته می‌شود که استرس را تعریف کنند، بیشتر به قسمت بد آن اشاره کرده و از آن به عنوان یک تجربه ناخوشایند یاد می‌کنند. مثل تحت فشار بودن، احساس درماندگی و ناامیدی، احساس عدم کنترل یا مهار موقعیتی، احساس شکست، داشتن اختلافات زناشویی، غم یا مشکلات مالی. هر آنچه که آنها مطرح می کنند در واقع استرس ناخوشایند است، یعنی همان جنبه بد استرس که اگر به آن توجه نشود منجر به عملکردی ضعیف، کاهش بهره‌وری و بیماری خواهد شد. استرس ناخوشایند در افراد می تواند باعث سردرد، سوءهاضمه، سرماخوردگی‌های مکرر، گردن و کمر درد و روابط ناخوشایند شود. در شرکت‌ها و سازمان‌ها استرس ناخوشایند به‌صورت غیبت از کار، تولید کمتر، کارایی ضعیف، کاهش خلاقیت و نبود نوآوری دیده می‌شود. استرس ناخوشایند می‌تواند زشت باشد که در واقع حد نهایی استرس بد است که خود منجر به ناتوانی بدنی و یا حتی مرگ ناشی از حملات قلبی، سرطان، اضطراب، افسردگی و یا از کار افتادن اعصاب می‌شود.

از سویی دیگر، بعضی از افراد استرس را به‌عنوان تجربه‌ای خوشایند، مهیج و محرک مطرح می‌کنند.آنها احساس می‌کنند که توانایی کنترل حل مشکلاتی که با آن روبه‌رو می‌شوند را دارند و با آگاهی کامل قادر به حل آنها هستند. این استرسی که آنها تجربه می‌کنند، استرس خوشایند یا استرس خوب نامیده می‌شود.انجام کارهای محرک و جذاب، فعالیت‌های خلاق و نوآورانه، دستیابی به اهداف و آرزوها و شرکت در مسابقه‌های ورزشی، جنبه‌های شاد استرس است که در این موارد استرس به عنوان عاملی در بالا بردن بهره‌وری ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. استرس تجربه‌ای کاملا فردی و خاص است. یک استرس ممکن است برای کسی ناخوشایند باشد و برای کسی دیگر خوشایند. مثلا تجربه فردی که می‌خواهد برای اولین بار با چتر نجات بپرد، بسیار ترسناک است و این حس باعث می‌شود که او نتواند بپرد (ناخوشایند). اما کس دیگری بدون نگرانی می‌پرد و آن را به عنوان یک تجربه مهیج زندگی می‌بیند و از پریدن لذت می‌برد. پاسخ او بالاترین حد خود بوده و آمادۀ مقابله با هر گونه مشکلات احتمالی است (استرس خوشایند).

منبع: کتاب چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

نویسنده:  پروفسور تری لوکر/دکتر الگا گرگسون

مترجم: فاطمه اردیبهشتی

ارسال نظر