جشنواره روانشناسی و مشاوره

دومین جشنواره روانشناسی و مشاوره برگزار گردید

تاریخ : چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶

دومین جشنواره روانشناسی و مشاوره با حضور انوشیروان محسنی بندپی رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور، جناب آقای دکتر مداحی رئیس محترم کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام ، اساتید محترم حوزه روانشناسی و جمع کثیری از روانشناسان و مشاوران کشور در تاریخ ۱۳۹۷/۱/۲۲ در تالار ایوان شمس برگزار گردید.

دومین جشنواره روانشناسی و مشاوره پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی با سخنرانی سرکار خانم دکتر عباسی رئیس محترم مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی در خصوص اهمیت و ضرورت روانشناس و روانشناسی آغاز گردید.

سپس کلیپی از گزیده ای از خدمات سازمان بهزیستی کشور و تیم محب کرمانشاه پخش گردید.

در ادامه جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بند‌پی، رئیس محترم سازمان بهزیستی با بیان اینکه ۵۰ درصد عوامل برهم زننده سلامت روان از سن ۱۵ سالگی به اوج می رسد گفت: باید پیشگیری را به جد مورد توجه قرار داده و اجازه ندهیم این مشکلات و بیماری عود کند.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت عدم رشد و تکامل یکپارچه در دوران کودکی، نابرابری و پایمال شدن حقوق شهروندی، عدم مهارت های زندگی، والدین دچار مخاطرات و مشکلات بسیار را از جمله عوامل بر هم زننده سلامت روان برمی شمرد.

در ادامه رئیس محترم کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمارها به لحاظ اختلالات روانی چندان خوب نیست گفت: در جهان اختلال غالب قرن بیستم “اضطراب” و قرن بیست و یکم “افسردگی” بود؛ اما در ایران متفاوت است، اختلال اول اضطراب، دوم افسردگی و سوم اختلالات سایکوسومتیک است. این آمار در ۱۵ سال گذشته پنج شش درصد رشد داشته، البته سازمان ملل اعلام کرده در جهان تا ۱۵ درصد رشد اختلالات را در سال های آینده خواهیم داشت.

مداحی با اشاره به بودجه کم بهزیستی در برابر حجم وسیع آسیب ها عنوان کرد: باید به حال سازمان بهزیستی گریست. از ۵۰۰۰ میلیارد تومان بودجه سلامت چقدر سهم بهزیستی بوده؟ آسیب های اجتماعی روی خط قرمز است.

وی افزود: روز گذشته آماری به دستم رسید مبنی بر اینکه ایران در زمینه طلاق رکورد زده است و از هر پنج ازدواج یک طلاق حقوقی و دو طلاق عاطفی را شاهدیم. با این حجم مشکلات چقدر امکانات داریم؟ طبق آمار وزارت بهداشت ۲۰ درصد امکانات مغزافزاری، نرم افزاری و سخت افزاری برای مقابله با این آسیب ها داریم.

در دومین جشنواره روانشناسی و مشاوره از دستورالعمل جشنواره علمی، فرهنگی روانشناسی و مشاوره در محضر روانشناسان و مشاوران رونمایی گردید.

تجلیل از پیشکسوتان اثرگذار روانشناسی، مشاوره و روانپزشکی جامعه نگر، تقدیر از هنرمندانی که در تولیدات هنری خود از مسائل میان رشته‌ای حوزه روانشناسی استفاده کرده‌اند و تقدیر از حسن فتحی، روان‌شناس و کارگردان سینما و تلویزیون(کارگردان سریال شهرزاد) از دیگر بخش‌های این همایش بود، همچنین از دستورالعمل جشنواره علمی و فرهنگی روانشناسی و مشاوره نیز رونمایی شد.

و در پایان نیز محمد جعفر بوالهری، رئیس انستیتو روانپزشکی ایران با اشاره به اینکه طی این سال‌ها با تعداد زیادی رئیس‌جمهور، وزیر، معاون وزیر، مسئول و .. صحبت کرده است، گفت: یک شکست در این حوزه داشته‌ایم و آن اینکه نتوانسته‌ایم در مدیریت و حاکمیت نفوذ کنیم.

وی ادامه داد: پس از ۴۰ سال موفق شدم مجوز تأسیس تحقیقات معنویت و دین را بگیرم. مسائل دیگری مانند روانشناسی و محیط زیست وجود دارد که باید به دروس اضافه شود و بر روی آنها کار و رشته دانشگاهی در این حوزه داشته باشیم. بدون توجه به مسائل روانشناسی نمی‌توانیم معضلات مربوط به رفتارمان با محیط زیست، زباله، درخت، گازهای گلخانه‌ای و … را اصلاح کنیم.

 

مرکز ملی راهبری و توسعه سلامت روان کشور 

ارسال نظر