ایجاد ۳ مرکز سلامت روان محلی در همدان تا پایان سال

تاریخ : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲

رئیس اداره بهزیستی شهرستان همدان با اشاره به فعالیت سه مرکز مشاوره سلامت روان محلی در مناطق حاشیه‌نشین این شهرستان با هدف مشاوره اولیه گفت: تا پایان سال قصد داریم سه مرکز دیگر را در همدان فعال کنیم.

سیاوش رهبر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: یکی از برنامه‌های بهزیستی انجام مشاوره‌های ژنتیکی در مراکز خصوصی درمان مشاوره ژنتیک است که سال گذشته ۴۱۹ نفر به این مراکز معرفی شدند.

وی به برنامه‌های اولویت‌دار دیگر بهزیستی همدان اشاره کرد و افزود: سال گذشته غربالگری شنوایی نوزادان در سه بیمارستان (فاطمیه، آتیه و بهشتی) انجام شد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان همدان با بیان اینکه غربالگری بینایی کودکان ۲ تا ۷ سال در مهد کودک‌های حوزه شهری و روستایی صورت گرفته است؛ ادامه داد: ۴ هزار نفر در سال ۹۴ غربالگری بینایی شدند که از این تعداد ۹۲ نفر شناسایی و برای عینک و جراحی چشم ارجاع شدند.

وی با بیان اینکه سال گذشته اعتبارات غربالگری بینایی رشد ۱۰۰درصدی داشت، گفت: یکی دیگر از برنامه‌ها پیشگیری از معلولیت مبتنی بر جامعه دانش‌آموزی و افراد کم‌سواد و بی‌سواد در حاشیه‌ شهر همدان است که در این طرح یک‌هزار و ۴۰۰ نفر در سال ۹۴ با هدف پیشگیری از معلولیت مورد آموزش قرار گرفتند.

رهبر با بیان اینکه تعداد مراکز درمان سرپایی معتادان در شهرستان همدان ۱۱ مرکز است، تصریح کرد: سال گذشته یک هزار و ۷۷۲ نفر از این مراکز خدمت دریافت کرد‌ه‌اند که برای ۵۳۱ نفر یاری‌برگ صادر شد که سازمان بهزیستی در این زمینه به دلیل سردرگمی در بحث اعتیاد در بخش پرداخت یارانه کاهش اعتبار داشته است.

وی در خصوص کمپ‌ها و مراکز میان مدت اقامتی در بهزیستی همدان خاطرنشان کرد: در شهرستان همدان ۱۲ مرکز میان‌مدت ترک اعتیاد شامل ۱۱ مرکز برای آقایان و یک مرکز برای زنان فعال است که در سال گذشته به ۴ هزار و ۲۰۱ نفر در این کمپ‌ها خدمات درمانی ارائه شده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان همدان با اشاره به سرپناه شبانه بانوان (شلتر) در همدان یادآور شد: سال گذشته ۵ هزار و ۲۳۸ نفر خدمت گرفته‌اند که این آمار نسبت به مشابه سال قبل از آن ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی تأکید کرد: برنامه این مرکز بیشتر در خصوص نگهداری و آسیب ندیدن این زنان در خیابان و توزیع یک وعده غذای گرم است.

رهبر در خصوص اشتغال بهبودیافتگان بیان کرد: سال گذشته ۴۶۰ نفر زیر پوشش آموزش مهارت‌های زندگی و کارآفرینی در همدان قرار گرفته‌اند که به ۸۰ نفر وام خوداشتغالی تا سقف ۱۵ میلیون تومان از سوی بهزیستی شهرستان داده شده است.

این مسؤول در خصوص طرح پیشگیری اجتماع محور گفت: این طرح با هدف آگاه‌سازی خطرات اعتیاد در محیط شهری و روستایی انجام می‌شود که سال گذشته در چهار محله حاشیه‌نشین مزدقینه، منوچهری، دیزج و حصار امام به ۲ هزار و ۳۲۱ نفر آموزش داده شده است.

رهبر یادآور شد: طرح پیشگیری از خشونت و واکاوی خشونت علیه زنان و کودکان نیز سال گذشته برای نخستین‌بار توسط بخش خصوصی با اعتبار ۱۰ میلیون تومانی انجام شد که در این خصوص ۱۱ نشست علمی با کارشناسان استان و شهرستان برگزار شده است.

وی در خصوص دفاتر مشاوره اعم از خصوصی و دولتی که زیر نظر بهزیستی همدان است، اظهار کرد: هم‌اکنون یک مرکز مشاوره دولتی برای افراد نیازمند و ۱۱ مرکز خصوصی در شهرستان فعال است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان همدان ادامه داد: در سال ۹۴ مراکز مشاوره دولتی و خصوصی به ۶ هزار و ۲۳۳ نفر خدمات مشاوره داده‌اند و مراکز خصوصی مشاوره نیز ۱۰ میلیون تومان اعتبار از بهزیستی دریافت کرده‌اند.

وی در مورد مرکز صدای مشاوره (۱۴۸۰) افزود: در این مرکز ۱۲ کارشناس مشاور با ۱۰ کابین در دو شیفت کاری به عموم خدمات مشاوره می‌دهند که با این مرکز سال گذشته ۳۳ هزار و ۱۴۱ نفر تماس گرفته‌اند.

رهبر گفت: مراکز مشاوره سلامت روان محلی نیز بیشتر در مناطق حاشیه‌نشین با هدف مشاوره اولیه انجام می‌شود که در حال حاضر سه مرکز در شهرستان فعال است که تا پایان امسال قصد داریم سه مرکز سلامت روان محلی را در همدان فعال کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر