مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: وقتی برای سلامت جسمی ساختار مشخصی وجود دارد قطعاً باید برای بخش وسیع‌ تر آن یعنی سلامت روحی و روانی جامعه نیز ساختار مشخصی وجود داشته باشد.

دکتر «عباس صادق‌زاده» پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه ۱۳ خردادماه) در مراسم آغاز فعالیت رسمی شورای استانی سازمان نظام روانشناسی کشور در استان کرمان اظهار کرد: افتخار می‌کنیم که امروز سازمان نظام روانشناسی که بیشترین نقش را در سلامت اجتماعی و روحی و روانی جامعه دارد کار خود را در استان آغاز می‌کند.

وی با اشاره به این‌ که سازمان نظام روانشناسی در همه زمینه‌ها تلاش کرده بیشترین همکاری را جذب کند، افزود: سازمانی که سلامت جامعه برای آن مهم باشد و تلاش کند از طریق تعامل و مشارکت این کار را انجام دهد موجب سلامت جامعه و خود این تفکر سلامت‌آور است.

صادق‌ زاده خاطرنشان کرد: ما هم می‌کوشیم که بهزیستی در کنار سازمان‌هایی باشد که بتواند در جهت ایجاد سلامت و توسعه سلامت اجتماعی کمک کند و وقتی چنین مشارکت‌ هایی باشد باید به آن افتخار کنیم و امروز را بزرگ و گرامی بداریم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان تصریح کرد: باید متولی سلامت به‌ ویژه در بُعد وسیعی از سلامت که سلامت اجتماعی و روحی و روانی است ساختار مشخصی در قالب‌ های استاندارد وجود داشته باشد که سازمان روانشناسی و در کنار آن بهزیستی است.

وی ادامه داد: وقتی برای بخشی از سلامت که سلامت جسمی است ساختار مشخصی وجود دارد و اجازه دخالت به هیچ کس داده نمی‌شود قطعاً باید به بخش وسیع‌ تر آن به طریق بیشتری اهمیت داده شود که سلامت روحی و روانی و سلامت اجتماعی افراد است و این اهمیت باید به طور جد وجود داشته باشد و یک متولی مشخص آن را دنبال کند.

صادق‌ زاده گفت: سازمان نظام روانشناسی از اعضایی پر توان و متخصص برخوردار است و ما هم کمک می‌کنیم تا نقش سلامت در جامعه پر رنگ‌ تر شود تا روزی بتوانیم برای آسیب‌هایی که در جامعه کم نیست و سرعت زیادی هم دارند برنامه‌ریزی کنیم و در زمانی از تعامل و نقش و فکر ما سلامت اجتماعی توسعه یابد و مردم هم بهره‌ مند شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به این‌ که این همراهی و تعامل را به فال نیک می‌گیریم، افزود: سازمان بهزیستی در کشور با تمام وجود در کنار سازمان نظام روانشناسی برای یک مأموریت بزرگ که سلامت روحی و روان جامعه است تلاش می‌کند و در استان کرمان هم این امر به‌ طور ویژه دنبال می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون در کمیته‌ هایی که برای غربالگری مراکز مشاوره و … تشکیل شده سازمان بهزیستی نقش‌ آفرینی کرده است و قطعاً از این به بعد هم تعامل توسعه خواهد یافت و این همکاری با افتخار دنبال خواهد شد.

 در زمینه سلامت روان جامعه ساختار محکمی وجود ندارد

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان گفت: ما برای سلامت جسم ساختارهای محکمی داریم که مردم هم آن‌ها را می‌شناسند، اما متأسفانه در زمینه مسائل روان هنوز این شناخت وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، «زهرا موسی‌پور» پیش از ظهر امروز(پنج‌شنبه ۱۳ خردادماه) در مراسم آغاز فعالیت رسمی شورای استانی سازمان نظام روانشناسی کشور در استان کرمان اظهار کرد: کوشیده‌ایم کارمان را بر مبنای استانداردها و مداخلات علمی انجام دهیم و از همین‌رو از راه‌اندازی سازمان نظام روانشناسی در استان استقبال کردیم.

وی با اشاره به این‌که سازمان نظام روانشناسی دارای ۱۰۰ هزار مغز متفکر در کشور است، افزود: این سازمان یک تشکیلات صنفی بزرگ است که امروز می‌تواند یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری و مسئولان نظام را در بحث آسیب‌های اجتماهی به خوبی دنبال کند.

موسی‌پور خاطرنشان کرد: ما برای سلامت جسم ساختارهای محکمی داریم که مردم هم آن‌ها را می‌شناسند، اما در مسائل روان متأسفانه هنوز این شناخت وجود ندارد از این‌رو امیدواریم این ظرفیت گسترده در خدمت جامعه قرار گیرد.

وی با بیان این‌که طبیعتا ًهویت‌دار شدن این تشکیلات داشتن ساختمان برای مراجعه خود شما و ارتباط مسئولان با شما خواهد بود، گفت: ما آمادگی داریم در نخستین کارگروه اجتماعی با حضور مدیران کل استان، اعضای سازمان نظام روانشناسی استان هم حضور یابند و به تبیین اهداف خود بپردازند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: امروز را که پیوند میمون و مبارک کاری است به فال نیک می‌گیریم، چون سازمان بهزیستی بزرگ‌ترین سازمان اجتماعی کشور و سازمان نظام روانشناسی هم بزرگ‌ترین سازمان علمی کشور است و امیدواریم این تعامل به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کند.

به‌دنبال شناساندن جایگاه نظام روانشناسی بین مسئولان هستیم

رئیس سازمان نظام روانشناسی استان کرمان گفت: نخستین قدم ما تلاش برای شناساندن جایگاه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان کرمان در میان مسئولان و مدیران است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، دکتر «سیدمهدی حسینی‌فرد» پیش از ظهر امروز پنجشنبه ۱۳ خردادماه ۹۵ در مراسم آغاز فعالیت رسمی شورای استانی سازمان نظام روانشناسی کشور در استان کرمان اظهار کرد: ما در سه محور هدفگذاری کرده‌ایم تا امور را پیش ببریم، نخست تلاش برای شناساندن جایگاه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان کرمان در میان مسئولان و مدیران.

وی با اشاره به ایجاد کمیته غربالگری مراکز مشاوره و نظارت حرفه‌ای در سه سطح، افزود: تدارک و تهیه یک مکان برای شورای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره قدم بعدی بود که در این زمینه رایزنی‌های متعددی با اوقاف، شهرداری، بهزیستی و استانداری انجام شد و مراحل پایانی این امر در حال سپری است و پیش‌بینی می‌شود ظرف ۱۰ روز آینده کار خود را در مکان جدید آغاز کنیم.

حسینی‌فرد یادآور شد: هدفگذاری سوم حساس‌سازی و ترغیب روانشناسان و مشاورین در جهت رشد و تعالی سازمان است از این‌رو در جهت بحث عضویت‌ها، راه‌اندازی کمیسیون صدور پروانه‌ها جهت پوشش استان کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و یزد اقدام شده است.

مباحث خانواده با بحران مواجه است

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: مباحث خانواده با بحران مواجه است و در این زمینه نیازمند همکاری و مساعدت همه دستگاه‌های مرتبط هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، «محمدباقر اسلامی» پیش از ظهر امروز( پنج‌شنبه ۱۳ خردادماه) در مراسم آغاز فعالیت رسمی شورای استانی سازمان نظام روانشناسی کشور در استان کرمان اظهار کرد: همانطور که در بحث سلامت جسم نیازمند نظریه متخصصان هستیم در زمینه سلامت روان هم چنین است و اگر غیر از این باشد جامعه متضرر می‌شود بطوری‌که در سال‌های گذشته این اتفاق رخ داده است.

وی افزود: هم‌اکنون به طور جد پیگیر هستیم که یک فرآیند تخصصی در مسأله سلامت و بهداشت روان شکل گیرد و ما هم در دادگستری از این روند استقبال می‌کنیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: آن چیزی که از تجربه ما در دادگستری بر می‌آید، محروم بودن سلامت اجتماعی جامعه از مباحث تخصصی بود و سازمان نظام روانشناسی می‌تواند براساس اساسنامه در بحث علمی و تخصصی روانشناسان و مشاوران نظارت کند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان خوشبختانه مقوله تعامل هیچ مشکلی ندارد و در بحث بهره‌گیری از وجود متخصصان گام‌های خوبی برداشته شده است و در همین جهت روند کاهشی پرونده‌های طلاق را شاهد بوده‌ایم و در سال ۹۴ توانستیم حداقل جلوی نرخ رشد پرونده‌ها را بگیریم.

اسلامی افزود: تأکید بر این بود که مجتمع روانشناسی مشاوره‌ای شکل گیرد تا همه خدمات مشاوره‌ای در آن به‌صورت متمرکز به مردم داده شود، ضمن این‌که مراجعین ما در خصوص بحث طلاق به مشاورین ارجاع می‌شوند و انتظار ما این است مشاورین با بهره‌گیری از علم و تخصص، مشاوره کارآمد و لازم را ارائه کنند تا پرونده‌های دادگستری هم کاهش یابد.

وی تصریح کرد: مباحث خانواده با بحران مواجه است و در این زمینه نیازمند همکاری و مساعدت همه دستگاه‌های مرتبط هستیم، دادگستری هم قصد ورود به مسائل اجرایی و تخصصی را ندارد بلکه انتظار ما ساماندهی و دریافت نظرات تخصصی است.

منبع:ایسنا

ارسال نظر