سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تغییر چشم‌انداز حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از فردی و روانشناختی به رویکرد اجتماعی و جامعه‌ شناختی از راه‌اندازی سامانه تبادل خدمات اجتماعی، آموزش حقوق و مسئولیت‌های شهروندی خبر داد و گفت:درصددیم سبک زندگی و ارتباطات سالم را در راستای کاهش آسیب‌هایی چون طلاق به خانواده‌ها آموزش دهیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از آذربایجان غربی، «شیرین احمدنیا» سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در حاشیه برگزاری نخستین همایش ملی طلاق در ارومیه یکی از برنامه‌های تدوین شده در چشم‌انداز جدید را توسعه محلی و ارتقای سلامت اجتماعی برشمرد و گفت: در این برنامه ضمن برجسته شدن نقش مردم بویژه در محلات، سازمان‌های مردم‌نهاد نیز پای کار می‌آیند.

سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه برنامه توسعه اجتماعی محله‌محور است، افزود: در این برنامه مردم ساکن در محلات از طریق آموزش‌های لازم توانمند شده و از این طریق فرصت مشارکت موثر و حمایت‌یابی در جهت کاهش آسیب‌های نیز فراهم می‌شود.

وی برنامه دوم تغییر چشم‌انداز حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را ارتقای سرمایه اجتماعی و ارتباطات سالم نام برد و گفت: در این برنامه که عموم مردم در گروه‌های مختلف از نسل‌های مختلف و قومیت‌ها و اقشار مختلف را در برمی‌گیرد تاکید بر تنوع شیوه‌های آموزشی و مشاوره‌ای و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و تعامل میان بهزیستی و جامعه است.

احمدنیا، ادامه داد: در این سرفصل برنامه‌ای تحت عنوان پاتوق اجتماعی و تبادل خدمات اجتماعی به منظور بهره‌مندی درست و صحیح از جمله فضای مجازی نیز پیش‌بینی شده است تا گروه‌های مختلف در فضاهای اجتماعی با ارتباطات و اعتمادسازی که توسط بهزیستی فراهم می‌شود نسبت به تبادل داشته‌های خود و هم‌افزایی اقدام نمایند.

سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به راه‌اندازی سامانه تبادل خدمات اجتماعی، آموزش حقوق و مسئولیت‌های شهروندی و تاکید بر ظرفیت‌ها و کارکردهای مثبت خانواده در این برنامه موردنظر است، افزود: در تدوین چشم‌انداز جدید از ظرفیت و توان استان‌ها، نخبگان علمی و دانشگاهی و جمعیت همیاران سلامت روانی اجتماعی و تشکل‌های مردم‌نهاد بهره می‌بریم.

وی با اشاره به اینکه نقش اصلی بهزیستی اعتمادسازی در راستای مشارکت فعالانه کانون‌های مختلف از جمله خانواده‌هاست، در پایان یادآور شد: با ایجاد شورای علمی و مشورتی قصد داریم از توان ظرفیت‌های مختلف بهره ببریم تا نتیجه اقدامات منجر به توانمندی خانواده‌ها و از سوی دیگر کاهش آسیب‌های اجتماعی شود.

منبع:سازمان بهزیستی کشور

ارسال نظر