سلامت روان

گسترش طرح پایلوت سلامت روان در خراسان رضوی

تاریخ : سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۹

طرح سلامت روان به صورت پایلوت در سه استان خراسان رضوی، کرمان و آذربایجان شرقی انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و درمان در حاشیه افتتاح از بخش روان بیمارستان موسی بن جعفر قوچان در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح سلامت روان به صورت پایلوت در شهرستان قوچان، عنوان کرد: طرحی که در قوچان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مسئولان شهرستان به بهره‌برداری رسید، طرحی تحت عنوان طرح خدمات جامع سلامت روان است که در این طرح به صورت یک چرخه کامل خدمات را تعریف و زیرساخت‌ها را فراهم کردیم. یکی از زیرساخت‌های ایجاد شده در این طرح، مرکز جامع خدمات سلامت است که خدمات پایه را ارائه می‌کند که شامل یک کارشناس مراقبت سلامت، کارشناس سلامت روان و پزشک عمومی است.

وی ادامه داد: سطح بعدی خدمات تخصصی مربوط به خدمات تخصصی سرپایی است و تحت عنوان مرکز تخصصی سلامت روان جامعه‌ نگر به ارائه خدمات می‌ پردازد و در آن‌ جا یک تیم روانشناسی که آموزش‌های لازم را دیده‌اند،خدمات روانشناسی را تخصصی‌ تر ارائه می‌کند. در این سیستم،یک روان‌ پزشک و مددکار مستقر است و عمدتاً خدمات بازتوانی و یا به عبارتی توان‌ بخشی و همچنین خدمات مراقبت مشارکتی و خدمات پس از ترخیص ارائه می‌شود.

حاجبی با اشاره به انجام خدمات ویزیت در منزل برای بیماران شدیدی که امکان مراجعه به مراکز را ندارند،تاکید کرد:امکان استمرار خدمت برای آنهایی که توان مراجعه حضوری دارند،از طریق پیگیری تلفنی فراهم شده و آن سیکل معیوبی که گاهی وقت‌ ها بیمارانی که از بیمارستان مرخص می‌شدند،در سیستم رها می‌شدند و ما آنها را گم می‌کردیم،از بین رفته است.

مدیرکل دفتر سلامت روان،اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و درمان افزود:سطح بعدی خدمات، سطح تخصصی بستری است که یک زیرساخت جدی برای استقرار این طرح است و چون نیاز به خدمت جامع داشته با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مسئولان شهرستان قوچان توانستیم در بیمارستان موسی بن جعفر ۱۰ تخت روان پزشکی احداث کنیم و چرخه ارائه خدمات سلامت روان در قوچان را تکمیل کنیم.

وی با تاکید براینکه تعداد تخت‌های روان‌ پزشکی در بیمارستان‌های جنرال در کشور افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر زیرساخت‌ها در قوچان ارائه شده و نیروهای تخصصی و ظرفیت‌سازی در سیستم صورت گرفته و فرآیندها تعریف شده و در حال حاضر بیمار پذیرفته می‌شود و بازدید انجام شده از مراکز نشان‌دهنده این است که سیستم کار می‌کند و بازخوردهای خود را کاملاً به ما می‌دهد.

حاجبی در ادامه تصریح کرد: نقطه تمایز قوچان نسبت به دو شهر دیگری که این طرح به صورت آزمایشی در آن اجرا می‌شود، برخورداری از جمعیت ۲۰۰هزار نفری است که نتایج آن قدرت تعمیم در کشور را بیشتر می‌کند و یکی از نقاط حساس این طرح در اجرای آزمایشی است.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

ارسال نظر